Güvenlik Mühürleri

Güvenlik Mühürleri Nedir?

Elektrik sayaçlarından kargo araçlarına, tren vagonlarından petrol tankerlerine, konteynerlerden nakit...
Elektrik sayaçlarından kargo araçlarına, tren vagonlarından petrol tankerlerine, konteynerlerden nakit taşıma araçlarına kadar çok sayıda sektöre hitap edecek güvenlik mühürleri.
Devamını Oku

Gökerplast

Çevrimiçi
Gökerplast

Merhaba 👋

Size nasıl yardım edebilirim?

güvenlik mühürleri nedir ?
gokerplast

Güvenlik Mühürleri Nedir ?

Güvenlik Mühürleri Nedir ? Günümüzde dışarıdan müdahale edilmesi istenmeyen elektrik, su ve doğalgaz sayaçları, perakende zincirleri lojistik araçları ve depolama merkezleri, akaryakıt ve kimyasal sevkiyat tankerleri, rafineriler ve kimya tesisleri, Banka nakit taşıma çuvalları ve ATM kasetleri, kanıt kutuları, posta ve kargo firmaları, demiryolu yük taşıma vagonları, denizyolu konteyner taşımacılığı, gümrük müdürlükleri, askeri tesisler ve cephanelikler, acil çıkış kapıları ve erişim izni olmayan giriş kapıları gibi alanlarda çeşitli önleyici tedbirler uygulanmaktadır. Uygulanan tedbirler arasında güvenlik mühürleri fonksiyonelliği, hafifliği, kolay kullanılabilirliği ve diğer yöntemlere göre nispeten düşük maliyeti ile ön plana çıkmaktadır.

Güvenlik mühürlerinin en önemli özelliği, mührün yetkili kişiler tarafından doğru bir şekilde kilitlenmesinden sonra, ancak yetkisiz kişiler tarafından müdahale edildiğinde kanıt bırakacak şekilde kırılmasıdır.

goker1 1

Mum mühürler ve kurşun mühürler kolaylıkla kopyalanabilmesi, kullanım zorluğu ve istem dışı kırılabilme gibi sıkıntıları sebebiyle tercih sebebi olmaktan çıkmış olup günümüzde yerlerini plastik ve metal mühürlere bırakmıştır.

Plastik ve metal mühürler tek kullanım için tasarlanmaktadır. Ürünün tahrip edilmesi durumunda, kurcalama izleri ile kullanıcıya bir ihlal meydana geldiğini göstermektedir.

Mühürler, kurcalamaya karşı dayanıklılık, yeniden kilitlenmeye olanak tanımaması ve kurcalama kanıtı bırakma özellikleri dahil edilerek tasarlanırlar.

Bir güvenlik mührü; yapılan kurcalamaya karşı direnç göstererek mührün bütünlüğünü koruyabilmeli, kullanılmış mührün herhangi bir bileşeninin benzer tasarımdaki mühür ile değiştirilmesine olanak vermemeli, yeniden kilitlenememeli ve uygulama alanında doğru bir şekilde mühürleme sağlandıktan sonra mührü açmaya yönelik herhangi bir girişimin görünür bir kanıt bırakacağını garanti etmelidir.

Güvenlik Mühürleri Uygulama Alanları

goker2 2

Tarım ve hayvancılık sektörü

Bu sektörde, hayvancılık ve tarım ürünlerinin hareketini izlemek için güvenlik mühürleri kullanılmaktadır.

Ulaşım sektörü

Ulaşım sektöründe valiz ve bagaj güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılırlar.

Eğlence sektörü

Bu sektörde nakit akışının güvenli olması amacı ile çeşitli güvenlik mühürleri, poşetleri ve etiketleri kullanılmaktadır.

Bankacılık sektörü

Güvenli ve verimli bir nakit taşıma ortamı sağlamak isteyen şirketler, tüm tedarik zinciri boyunca hesap verilebilirliği ve şeffaflığı sağlamak için mühürleri kullanırlar.

Yiyecek ve içecek sektörü

Gıda tedarik zincirinin küreselleşmesi, endüstriyi daha fazla kirletici maddeye, tehlikeye, bozulmaya, hijyen sorununa ve üçüncü taraf katılımcılara maruz bırakmaktadır. Gıda kaynaklı hastalıklar bir kuruluşun marka değeri üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğu için oldukça önemlidir. Tedarik zinciri kadar her aşama, güvenlik mühürleri kullanılarak kontrol edilmektedir. Gıdaların izlenebilirliği açısından da bu sektörde güvenlik mührü kullanılmaktadır.

Sağlık sektörü

Sağlık sektöründe numunelerin, biyolojik ve kimyasal ürünlerin ve ilaçların izlenebilirliği ve izinsiz kullanımının engellenmesi gereklidir. Sağlık sektöründe bu tür hassas ürünlerin bulaşma veya değiştirilme riski, tanımlanması ve nakliye sürecinde olası anormalliklerin tespit edilmesi için güvenlik mühürlerinin kullanımı tercih edilmektedir.

İmalat sektörü

İmalat sektöründe, üreticilerin ürünlerin bütünlüğünü ve izlenebilirliğini sağlaması önemlidir. Bir caydırıcı etken olarak, güvenlik mühürleri, imalat sektöründe ürün bütünlüğünün ve güvenliğinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Kimya sektörü

Kimya sektöründeki ürünlerin transferi sırasında potansiyel hırsızlığın, ürünlerin bulaşma veya değiştirilme riskinin önüne geçilmesi için güvenlik mühürleri kullanılmaktadırlar.

Perakende sektörü

Perakende satış ortamı için tasarlanan yenilikçi kurcalama ürünleri ile hırsızlık oranlarını azaltmakta ve stok kaybı önlenmektir. Özellikle Tütün veya Alkol ürünleri gibi yüksek vergilere tabi ürünlerin eksiksiz olarak dağıtım deposundan mağazaya kadar sevk edilmesinde taşıma kasaları ve araçların mühürlenmesi önemlidir.

Taşımacılık ve lojistik sektörü

Taşımacılık ve lojistik sektöründe; palet ve paketleri güvenli bir şekilde taşıma ihtiyacından dolayı güvenlik mühürleri tercih edilir. Yüksek güvenlikli mühür çeşitleri, nakliye ve lojistik şirketlerinin izlenebilirliği ve kargo bütünlüğünü daha iyi sağlamalarına olanak sağlar.

goker3 1

Kamu ve hizmet sektörü

Sayaç kurcalama yoluyla su ve elektrik hırsızlığı kamu hizmetleri şirketleri için önemli bir sorun haline gelmektedir. Buna ek olarak, kamuya açık telefonlar ve otoparklar gibi kamu hizmetlerine verilen zarar dünya çapındaki şirketlere milyarlarca dolara mal olmaktadır. Kurcalanmış sayaçların tanımlanması, doğru faturalandırma ve dolayısıyla gelir korumasını sağlamada kritik öneme sahiptir. Giderek artan şekilde şirketler, kurcalamayı tespit etmek ve servis aksaklıklarını önlemek için mühürlere yönelmektedirler.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü Görüntüle